Problem coraz większej liczby kobiet
Cera naczyniowa jest problemem coraz większej liczby kobiet. Co trzecia klientka, która trafia do mnie do gabinetu boryka się rumieniem, rozszerzonymi naczynkami lub co gorsza z trądzikiem różowatym.
Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn tego zjawiska jest wiele i często łączą się ze sobą. Mogą to być:
- skłonności genetyczne- jeśli ktoś z bliskiej rodziny ma naczyniową cerę to najprawdopodobniej odziedziczymy ją w „spadku”.
- problemy z układem pokarmowym- częste zaparcia, ból brzucha, zgaga, wzdęcia czy mdłości mogą wskazywać na obecność bakterii Helicobacter pylori, która może powodować trądzik różowaty.
- stan zapalny w obrębie jelit -powoduje nadwrażliwość neuronów sensorycznych w obrębie twarzy, a przez to rumień
- zakażenie roztoczem Demodex folliculorum (nużeńcem)
- niektóre leki
- uszkodzenia posłoneczne w wyniku częstej i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV
- zaburzenia hormonalne, ciąża i menopauza
- problemy natury emocjonalnej- częsty i długotrwały stres, czy nerwica są
- czynnikiem pogarszającym i łączącym się z tymi powyżej
- dodatkowo: płytkie unaczynienie skóry, podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach, a także kruchość tych naczyń (która może być genetyczna lub nabyta- w wyniku niezdrowego stylu życia, palenia oraz opalania)
Cera wrażliwa
Cera wrażliwa jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się nadwrażliwością na czynniki środowiskowe- wiatr, chłód, kosmetyki. Może temu towarzyszyć objaw w postaci stanu zapalnego, ale nie zawsze tak jest. Można wyróżnić 4 typy wrażliwej skóry:
- 1 typ trądzikowy- podatny na rozwój zaskórników i wykwitów na podłożu zapalnym
- 2 typ z napadowym rumieniem powstającym w wyniku gorąca, pikantnych potraw, emocji, wazodylacji naczyń (ich rozkurczenia). Typ ten może być zapowiedzią rozwijającego się trądziku różowatego
- 3 typ z pieczeniem- charakteryzuje się paleniem, swędzeniem i pieczeniem skóry bez wyraźnego powodu
- 4 typ wrażliwy na rozwinięcie kontaktowego zapalenia skóry i wyprysku z podrażnienia, jest często powiązany z uszkodzoną barierą skórną (osoby z atopową skórą także należą do tej kategorii)
Zdarza się, że powyższe typy mieszają się ze sobą.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty- to drugi typ cery wrażliwej. Jest to przewlekła choroba skóry objawiająca się rumieniem w centralnej części twarzy, teleangiektazjami, grudkami i krostami. Dolegliwość ta częściej występuje u kobiet, zaś u mężczyzn częściej pojawia się postać przerosła trądziku różowatego.
Okresy choroby:
- rumieniowy- polega na występowaniu okresowego zaczerwienienia skóry, pieczenia, palenia i uczucia ściągnięcia. Czasem przechodzi w rumień utrwalony z licznymi rozszerzonymi naczynkami- teleangiektazjami
- grudkowo-krostkowy- oprócz rumienia występują zmiany o charakterze wykwitów *rumieniowo-grudkowo-krostkowych z delikatnym złuszczaniem. Od trądziku pospolitego odróżnia się brakiem zaskórników
- przerostowo-zaciekowy- występuje prawie wyłącznie u mężczyzn. Charakteryzuje się zapalnymi guzkami z tendencją do zlewania się, przerostu i włóknienia gruczołów łojowch- nosa, powiek, uszu czy brody.
Istnieje także postać trądziku różowatego ocznego.
Jak leczyć skórę z trądzikiem różowatym?
- unikać słońca, alkoholu, papierosów, kawy, mocnej herbaty, czekolady, stresu, nagłych zmian temperatury, gorących posiłków i intensywnych ćwiczeń
- leczyć antybiotykowo pod opieką dermatologa
Jak usunąć zmiany naczyniowe
Istnieje wiele metod zamykania popękanych naczyń krwionośnych. Należą do nich: elektrokoagulacja, kriochirurgia, laseroterapia, jonoforeza, elektroliza, termoliza i galwanokaustyka.
Zabieg polega na na przerwaniu ciągłości rozszerzonego naczynia krwionośnego i zamknięciu światła naczynia. Dochodzi w tym miejscu do uszkodzenia naczynia i zablokowania dopływu krwi . Brak ukrwienia w naczyniu prowadzi do jego wchłonięcia przez organizm. Jest to możliwe przy pomocy różnych czynników uszkadzających ścianki naczyń takich, jak prąd stały i zmienny, światło laserowe oraz IPL, a także niska temperatura (krioterapia). Niektóre z powyższych metod mogą pozostawiać blizny, dlatego nie wszystkie sprawdzą się do zamykania naczyń na twarzy, zaś niektóre są skuteczne jedynie w przypadku płytko położonych naczynek. Warto udać się do specjalisty, by ocenił stan skóry i zaproponował odpowiednią metodę usunięcia teleangiektazji.
Jak pielęgnować skórę z wrażliwą i z trądzikiem różowatym
Bardzo istotne są działania prewencyjne dlatego należy:
- stosować kosmetyki do cery wrażliwej ze skłonnością do rozszerzania i pękania naczyń. Powinny zawierać substancje uszczelniające naczynia krwionośne i działające antyoksydacyjnie czyli witaminy C, E, K , PP, d-pantenol, alantoinę, aloes, wyciągi z: arniki, kasztanowca, miłorzębu japońskiego, oczaru wirginijskiego
- używać kosmetyki hipoalergiczne pozbawione substancji zapachowych, barwników
- chronić skórę przed słońcem!- kosmetyki z wysokim filtrem SPF
- stosować kosmetyki pozbawione alkoholu, kwasów, mentolu
- myć skórę letnią (nie gorącą!) wodą i produktami w formie delikatnych emulsji (szczególnie w typie 4) lub w formie pianek (dzięki temu unikamy tarcia i pocierania skóry)
- tonizować cerę po każdym myciu (w celu przywrócenia prawidłowego pH skóry
- stosować rano i wieczorem kremy- niestety cera naczyniowa to bardzo wymagający typ. Nie ma jednego słusznego produktu. Metodą prób i błędów należy szukać optymalnego produktu, który da komfort naszej skórze, będzie ją koił i wyciszał przy jednoczesnej ochronie płaszcza hydrolipidowego naskórka przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia
- Powinno się również regularnie stosować peelingi ENZYMATYCZNE, które zawierają enzymy roślinne i w delikatny sposób rozpuszczają martwy naskórek, sebum i zanieczyszczenia, rozluźniając połączenia pomiędzy komórkami skóry, dzięki czemu działanie kosmetyków staje się efektywniejsze (więcej składników wchłania się w głąb skóry)
- W gabinecie kosmetycznym Panie powinny prosić o próbki. Jeśli cera jest wymagająca należy testować produkt zanim się go zakupi, dlatego my w Esencji zawsze dajemy naszym Klientkom próbki kremów by przed zakupem same przekonały się o ich jakości 🙂
Nie należy zapominać o stosowaniu odpowiedniej diety: wskazane jest spożywanie produktów zawierających bioflawonoidy czyli świeżych, surowych warzyw żółtych oraz zielonych, cebuli, czosnku oraz owoców (jeśli dieta zdrowotna nie wyklucza surowych produktów). Bioflawonoidy mają właściwości wzmacniające ściany naczyń krwionośnych włosowatych . Ponadto osoby z cerą naczyniową powinny komponować swoje posiłki tak, by unikać potraw bardzo ostrych i gorących.
Należy jednak pamiętać, że opisane metody pielęgnacji nie prowadzą do całkowitego ustąpienia zmian naczyniowych.
Jak pielęgnować skórę naczyniową w gabinecie kosmetycznym?
Osoby z cerą naczyniową powinny regularnie odwiedzać salon kosmetyczny, by w profesjonalny sposób zadbać o skórę. Istnieje wiele metod, które bez obaw można zastosować w przypadku bardzo wrażliwej cery. Zabiegi kosmetyczne działają aktywniej, są w stanie dokładnie oczyścić skórę, nawilżyć ją, wprowadzić do głębszych warstw składniki aktywne czy odbudować zaburzoną barierę naskórkową. Ponadto cera naczyniowa występuje czasem z innymi problemami np. przebarwieniami, czasem jest skrajnie sucha lub przetłuszcza się. W gabinecie kosmetolog dobiera optymalny zabieg odpowiadający indywidualnym problemom skóry klientki. Polecanymi zabiegami dla skóry naczyniowej jest:
- Oksybrazja– to oczyszczanie, nawilżanie, ale także dotlenianie skóry. Polega on na uderzaniu strumieniem powietrza, które wraz z rozproszonymi kroplami soli fizjologicznej usuwa martwą warstwę naskórka, działając jak peeling skóry. Jest to idealny zabieg dla wrażliwej skóry, w trądziku różowatym, a także jako zabieg dla kobiet w ciąży. Skóra po zabiegu jest rozjaśniona wygładzona. Często jest stosowany jako zabieg bankietowy
- Kawitacja i sonoforeza– peeling kawitacyjny jest jedną z metod usuwania martwego naskórka przy pomocy fali ultradźwiękowej. Na powierzchni skóry tworzą się mikroskopijne pęcherzyki gazu, które pękając odrywają martwe komórki naskórka. Sonoforeza- jest to metoda bezinwazyjnego wprowadzania w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kosmetyku przy pomocy fali ultradźwiękowej. Składniki aktywne są dobierane odpowiednio do typu i potrzeb skóry. Przy pomocy sonoforezy można dostarczyć składniki uszczelniające naczynia krwionośne w przypadku skóry naczyniowej, czy też rozjaśniające w przypadku przebarwień.
- Zabiegi nawilżające– zawierające składniki mające na celu nawilżyć skórę, zabezpieczyć przed utratą wody i uszczelnić płaszcz hydrolipidowy naskórka.
- Zabiegi uszczelniające naczynia– to zabiegi do zadań specjalnych bogate w składniki uelastyczniające naczynia, przeciwzapalne i antyoksydacyjne
- Masaż twarzy z delikatnymi ruchami głaskania i drenażu– jego celem jest usprawnienie przepływu limfy, ruchami w formie delikatnych ucisków i głaskania. Jest to mechaniczne przepchnięcie limfy, zmniejszające obrzęki, które są efektem zastoju . Stosuje się ruchy tłoczące,w kierunku najbliższych węzłów chłonnych.
Szukasz pomysłu na prezent?