Czym jest cellulit?
Choć nazwa „cellulit” brzmi jak imię mitologicznego stwora, to z mitami nie ma nic wspólnego. Lipodystrofia typu kobiecego, bo pod taką nazwą widnieje w piśmiennictwie medycznym, jest realnym problemem dotykającym współcześnie większości kobiet oraz niektórych mężczyzn. W tym poście postaram się przybliżyć czym jest cellulit i jak z nim walczyć.
Celluilt jest defektem tkanki tłuszczowej polegający na zamianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych. Objawia się nierówną, pofałdowaną powierzchnią w obrębie skóry kończyn dolnych, brzucha oraz ramion, guzkami oraz zgrubieniami. Może powodować dolegliwości bólowe, zmiany zabarwienia skóry, mikrowynaczynienia i żylaki oraz rozstępy.
Zmiany zaczynają się zazwyczaj od zaburzeń krążenia w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Pod wpływem tego dochodzi do zwiększenia ich przepuszczalności i gromadzenia płynu w przestrzeni międzykomórkowej, a w konsekwencji czego następuje gorsza wymiana składników odżywczych i zbędnych metabolitów przemiany materii. Przemianom ulegają również komórki tkanki tłuszczowej, które powiększając swoją objętość naciskają na naczynia włosowate i zwiększają przepuszczalność ich ścian. Ucisk ten może powodować mikro-zatory i w konsekwencji widoczne „pajączki” na skórze. Dochodzi do przerostu włókien kolagenowych, które dają efekt o „pomarańczowej skórki”.
Co ważne nie należy mylić cellulitu z „cellulitisem”, który jest chorobą zapalną tkanki łącznej wymagającą antybiotykoterapii.
Rodzaje cellulitu
Zjawisko tworzenia się cellulitu jest bardzo złożone, dlatego w terapii ważne jest działanie kompleksowe oparte o prawidłową dietę oraz odpowiednią podaż wody, aktywność fizyczną, zabiegi dostosowane przez kosmetologa oraz pielęgnację domową.
Problem „pomarańczowej skórki” nie jest tylko przypadłością pań z dodatkowymi kilogramami. Może on dotyczyć również młodych, wysportowanych kobiet, a także mężczyzn, co świadczy o tym, jak wiele czynników ma wpływ na jego występowanie. Możemy wyróżnić kilka rodzajów cellulitu:
-
Cellulit twardy -dotyczy głównie kobiet poniżej 25 roku życia oraz miłośniczek aktywności fizycznej. Zmiany położone są płasko w tkance podskórnej, głównie w okolicy pośladków, ud oraz wewnętrznej strony kolan. Tkanka jest zwarta i jędrna. Cellulit jest widoczny dopiero po uciśnięciu fałdu skórnego.
-
Cellulit wiotki- dotyczy kobiet powyżej 40 lat, prowadzących siedzący tryb życia oraz tych, które straciły w ostatnim czasie znaczną ilość kilogramów. Charakteryzuje się wiotką i mało elastyczną skórą. Wyraźnie widoczne są zagłębienia oraz wyczuwalne grudki zwykle w okolicach pośladków i brzucha. Mogą wystąpić też rozszerzone naczynia krwionośne oraz teleangiektazje spowodowane zaburzeniami krążenia.
-
Cellulit obrzękowy- nieprawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego i gromadzenie się wody w tkankach powoduje ból, obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg. W okolicach zmiany skóra jest blada i cienka, po uciśnięciu pozostają widoczne gołym okiem zagłębienia.
Najczęściej występuje postać mieszana, która łączy wszystkie postacie cellulitu w różnych obszarach ciała.
Dlaczego mamy cellulit?
Istnieje wiele czynników, które będą miały wpływ na występowanie cellulitu. Choć na genetykę lub hormony (głównie estrogen) mamy niewielki wpływ, to przyjmowanie leków antykoncepcyjnych może nasilać występowanie cellulitu. Innym hormonem sprzyjającym jest kortyzol wydzielany podczas stresu. Wzmaga on odkładanie tkanki tłuszczowej, a zwiększone, długotrwałe napięcie mięśni występujące w sytuacjach stresowych zaburza przepływ krwi. Bardzo istotny wpływ na powstawanie zmian w tkance łącznej ma dieta. Nadmierne spożycie tłuszczów i węglowodanów prowadzi do powiększenia i powstania nowych komórek tłuszczowych. Zbyt duże spożycie soli w diecie prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. Natomiast dieta źle zbilansowana, ubogo resztkowa może powodować zaparcia oraz zastój krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych, wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych i obrzęki.
Jak usunąć cellulit?
Obecnie mamy wiele metod walki z cellulitem. Do zabiegów charakteryzujacych się małą inwazyjnością i jednocześnie skutecznych należą te z wykorzystaniem substancji poprawiających krążenie. Frigi to zabieg bankietowy, który dzięki zawartości mikronizowanych alg oraz olejków eterycznych poprawia krążenie krwi. Efekt chłodzenia powoduje skurczenie i rozkurczenie naczyń krwoniśnych i ujędrnia skórę. Stosowany jako starter kuracji modelujących sylwetkę w celu usunięcia nadmiaru wody z organizmu. Thermogeniq to zabieg rozgrzewający, podkręcający metabolizm komórek tłuszczowych, który wykorzystuje znane ze swojego działania antycellulitowego składniki takie jak kofeina, L-karnityna, ekstraktu z bluszczu czy wąkrotki azjatyckiej. Działa jeszcze przez długi czas po zakończeniu zabiegu. Zarówno Frigi jak i Thermogeniq pozwalają utracić kilka centymetrów w obwodzie ciała już w trakcie pierwszego zabiegu!
Zabiegi z wykorzystaniem urządzeń przynoszą świetne rezultaty i działają wielopłaszczyznowo. Jednym z nich jest zabieg z wykorzystaniem fal radiowych. Ich działanie wprowadza w ruch jony w obrębie obszaru działania fal. W rezultacie dochodzi do wytworzenia ciepła, rozszerzenia naczyń krwionośnych, poprawy metabolizmu komórkowego i przebudowy struktur kolagenowych, co korzystnie wpływa na ujędrnienie skóry. Podgrzanie komórek tłuszczowych do temperatury 60 stopni Celsjusza może powodować rozkład zawartych w nich lipidów.
Adipocyty są wyjątkowo wrażliwe na zmiany ciśnienia, dlatego wiele metod fizykalnych wykorzystuje to zjawisko do redukcji cellulitu. Jedną z nich jest żelazko antycellulitowe, który łącząc głowicę vacuum zasysającą skórę z prądami TENS stymulującymi mięśnie do pracy oraz z odpowiednio dobranym do skóry światłem LED działa synergistycznie w zwalczaniu objawów lipodystrofii. Głowica zasysając wytwarza podciśnienie, które rozszczelnia błony komórkowe komórek tłuszczowych i uwalnia ich zawartość, dzięki czemu może on być z łatwościa przetransportowany i metabolizowany w wątrobie. Prądy TENS wywołują skurcz mięśni stymulując pompę mięśniową, poprawiając w ten sposób krążenie i dotlenienie tkanek. Światło LED w zależności od wybranego koloru może poprawiać krążenie i metabolizm tkanek, stymulować produkcję kolagenu lub wykazywać działanie drenujące. Alternatywą dla osób, u których nie można zastosować zabiegów z wykorzystaniem prądu jest endermomasaż, który również zwalcza cellulit wykorzystując działanie podciśnienia.
Obecnie za najskuteczniejszą metodę walki z cellulitem uważa się karboksyterapię. Polega ona na wprowadzeniu za pomocą igły medycznego dwutlenku węgla bezpośrednio do tkanki tłuszczowej. Uruchamia to kaskadę procesów sprzyjających rozbijaniu złogów cellulitu. Zwiększone ciśnienie w tkankach po wprowadzeniu gazu doprowadza do rozszczelnienia błon komórkowych komórek tłuszczowych, chwilowe niedotlenienie tkanek prowokuje organizm do zwiększonego doprowadzenia krwi do obszaru poddanego zabiegowi, a w dłuższej perspektywie do wytworzenia nowych naczyń krwionośnych i stałego poprawienia dotlenienia. Usprawnia to metabolizm komórkowy, redukuje cellulit i poprawia jakość skóry. Metoda ta świetnie sprawdza się również do redukowania lokalnie tkanki tłuszczowej w miejscach opornych takich jak okolica pachwin, lub do korekcji nierówności po zastosowaniu liposukcji.
Zwalczanie cellulitu wymaga wzajemnej współpracy na linii klient-kosmetolog, która rozpoczyna się w momencie konsultacji oraz realizacji odpowiednio dostosowanej do potrzeb klienta serii zabiegowej. Niezwykle istotne jest zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Warto uświadomić sobie, że zabiegi to tylko kilka godzin w tygodniu, a rezultaty zależą w dużej mierze od naszego stylu życia jaki będziemy prowadzić w trakcie oraz po zakończonej serii. W pierwszej kolejności należy zwiększyć aktywność fizyczną. Minimalna zalecana przez WHO aktywność fizyczna dla osoby dorosłej to 150 min w ciągu tygodnia, co przekłada się na codzienny około 20 minutowy spacer, np. z przystanku do pracy lub dłuższy spacer z psem. Następnie warto przyjrzeć się swojej diecie, ograniczyć spożywanie węglowodanów i tłuszczy. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, w sposób rozsądny, by organizm nie doznał szoku, a dieta nie stała się katorgą. Ważne by zrezygnować z klasycznych słodyczy i czekolad, czyli bomby cukrowo-tłuszczowej. Ochotę na słodycze możemy zaspokajać przez spożywanie zdrowych zamienników np. morwy białej, która choć słodka, nie zawiera dużo kalorii, natomiast jest bogata w witaminy i minerały, a także błonnik, który ugasi głód i wspomoże pracę jelit. Kolejnym aspektem mającym niebagatelny wpływ na cellulit jest nadmierna podaż sodu. Wpływa on na zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego warto zamienić doprawianie potraw solą na aromatyczne przyprawy bogate w olejki eteryczne, które nie tylko poprawią smak posiłku, ale również będą wspomagać metabolizm i odporność, na przykład cynamonem. Wśród roślin wspomagających redukcję cellulitu najbardziej doceniane są bluszcz, który zapobiega powstawaniu obrzęków, mniszek usprawniający eliminację toksyn w procesie diurezy, lub czarna rzepa o działaniu rozgrzewającym i przyspieszającym spalanie komórek tłuszczowych. Produktem łączącym działanie tych wszystkich składników jest zestaw ampułek firmy Thalgo Activ Detox, które wykazują silne działanie przeciwobrzękowe i wspomagające redukcję cellulitu. W preparacie zawarte są również algi Fucus Vesiculosus znane ze swoich właściwości regulujących apetyt oraz przemiany metaboliczne. Zmiana diety i nowych nawyków żywieniowych nie musi się odbywać w sposób radykalny. Wystarczy wprowadzić zamienniki np. zamiast białych bułek, chleb wieloziarnisty, zamiast cukru do herbaty – ksylitol lub stewia.
Wachlarz metod walki z cellulitem jest ogromny i każdy jest w stanie odnaleźć dla siebie odpowiedni sposób na jego redukcję. Skuteczność serii zabiegowej jest uwarunkowana przez stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, wprowadzenie diety oraz odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Efektem działania wielopłaszczyznowego będzie nie tylko poprawa wyglądu naszej skóry. Praca którą włożymy w redukcje cellulitu zaprocentuje zdrowiem całego ciała, lepszym samopoczuciem każdego dnia oraz większą energią do życia.